Kariérny príbeh

Ak sa vám nechce čítať, vypočujte si audioformát kariérneho príbehu vo svojej obľúbenej aplikácii:

Ako to celé začalo...

Keď som mal 15 rokov...

...nebol som ničím iný od svojich rovesníkov a spolužiakov v 9-tej triede na Základnej škole v Smoleniciach. Áno, to je tá pekná dedina na úpätí Malých Karpát so zámkom, jaskyňou, najvyšším vrchom Záruby a zároveň dedina, odkiaľ pochádza Štefan Banič - vynálezca padáka.

Zaujal ma svet internetu, ako každého dnešného mladého človeka. No bolo to predsalen iné, internetové prostredie bolo stále ešte niečo nové, nepoznané a nepreskúmané.  Otec podnikal a zdalo sa mi hrozne drahé už na tú dobu, keď dokázal dať 5.000 Sk (cca 166€) na maličkú reklamu v regionálnych novinách, kde bolo takýchto reklamných okienok habadej. 

Tak som vytvoril mojú prvú webstránku pomocou naučených znalostí o HTML, CSS, PHP či JavaScriptu. Bola to webstránka, kde každý jeden znak bol ručne napísaný v editore od A po Z. Ďakujem týmto dodatočne webstránke programujte.cz, že mi pomohla objaviť svet programovania a dokázala pre mňa bezplatne uverejniť toľko úžasných kurzov, ktoré mi dali pevný základ do sveta IT.

Konkurenčným pozitívom bolo to, že zo segmentu malých a stredných firiem malo web veľmi málo firiem, pretože podobne ako môj otec vtedy tomu nielen neverili, ale aj nerozumeli. 

Účasť na súťaži Junior Internet (rok 2007)

S webstránkou som sa v tej dobe dostal na súťaž s názvom Junior Internet, kde som síce nevyhral, ale bola to pre mňa obrovská skúsenosť. Vybrané projekty mali možnosť odprezentovať sa osobne v hoteli Barónka v Bratislave, kde som sám po prvýkrát v mojom živote mal prezentáciu ohľadom online sveta.

Ako som sa dostal k PPC, SEO a iným skratkám?

Mať webstránku bolo už vtedy a rovnako je tomu aj dnes, len prvým krokom v online svete. Mať webstránku bez návštevníkov je podľa mňa to isté ako mať reštauráciu bez hostí. Chceli by ste byť majiteľom reštaurácie bez hostí? Asi by vás to ani netešilo a aj z finančného hľadiska by to bolo neudržateľné.



"Mať webstránku bez návštevníkov je podľa mňa to isté ako mať reštauráciu bez hostí. " 

Lukáš Bednár



Po vypublikovaní webstránky prišlo k logickému kroku získať čo najvyššiu relevantnú návštevnosť na webstránku. Prišlo teda k magickej skratke PPC, resp. pay-per-click, kedy sa neplatilo za to, koľkokrát sa reklama zobrazila, ale za návštevu na webstránku. Založil som za pár minút konto na Google AdWords a Etarget, pričom prvá investícia do reklamy išla z "môjho prasiatka" v podobe 1000 korún do Google a 1000 korún do Etargetu. Pamätám si, že to boli "zlaté časy" čo sa týka cien. Viete si predstaviť CPC v halieroch? (v prepočte aj pod 0,01 € za kliknutie). 


A aké bolo vyhodnocovanie návštevnosti? Pravdupovediac serverový údaj o počte PV za deň a hodiny, ale aj to stačilo. Už vtedy sa dali robiť štatistiky leadov, keďže si človek pozrel podstránku s kontaktnými informáciami a následne zavolal. Dalo sa to trackovať ručne kvôli počtu telefonátov a absencii iných komunikačných kanálov. Až neskôr prišlo k implementácií rôznych analytických nástrojov ako napr. Google Analytics. (ale o tom až niekedy inokedy :)

Webstránka na prvom mieste na Google.sk (SEO)

Následne som sa postupne pustil do oblastí ako SEO a po zapracovaní viacerých onpage a offpage faktorov spolu s vhodným linkbuildingom, sa web ocitol na prvom mieste na dlhé obdobie. 


Práca s webstránkou teda jej vypublikovaním neskončila, ba práveže len začala. Neustále zmeny, vylepšenia, odstraňovanie chýb a inovácie boli pravidelnou súčasťou voľného času po škole, cez víkendy či cez prázdniny. Všetko bolo nové, zaujímavé a bol som plný nadšenia, keď sa veci zlepšovali. 


Spomínam si, že webstránka mala 5 podstránok a každá jedna zmena bola násobená piatimi krokmi. Prečo? Nuž web bol zhotovený z 5-tich html súborov, žiadne CMS, čiže zmena v jednej znamenala copy+paste do iného html súboru. Inak by menu alebo niektoré spoločné prvky vyzerali odlišne na každej jednej podstránke, čo by pri tak malo webe nebolo príjemné pre návštevníka.


Čo bolo kedysi inak ako je dnes? Rok 2006 vs 2023

Od roku 2006 sa podľa mňa zmenilo len toľko, že zrazu všetci veria a vedia že majú mať web či social media a podobne, každý o tom hovorí ako to vie, no stále mám pocit, že veľmi dobre tomu rozumie malá hŕstka ľudí, i keď si všetci myslia, ako tomu rozumejú. Mojím zámerom nie je nikoho uraziť, len subjektívne popísať ako sa situácia medzi rokmi 2006 až 2023 podľa mňa zmenila. Pozitívnym faktom je, že dnes nikto nespochybňuje dôležitosť mať vlastný web, profil a komunikáciu na sociálnych sieťach, eshop apod. No osobne mám za to, že to vieme všetci robiť omnoho lepšie, kvalitnejšie a spoločne posunúť úroveň digitálnej ekonomiky a digitálnej reklamy míľovími krokmi vpred. Áno, všetci spolu, a i keď sa to môže zdať medzi konkurentmi divné, tak ako hovorí staré príslovie "kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva", tak ak sa budeme tváriť na našom malom slovenskom trhu ako to všetci robíme dobre a príde niekto zo zahraničia kto to robí lepšie, darmo budeme fňukať prečo to tak je. Ako ľudia v marketingu vnímate ako globálny hráči menia marketshare lokálneho trhu.


...presuňme sa do rokov 2022/2023....


V októbri 2022 som sa sám seba spýtal: "Čo môžem spraviť pre slovenský digitálny svet ja?" 

Odpoveď je jednoduchá:

...ak vám napadne čokoľvek iné, kľudne mi napíšte na lukas@lukasbednar.com 


Čo ponúkam pre firmy?

O autorovi: 

Lukáš prednáša na FMK UCM v Trnave a zároveň mal rôzne tematicky zamerané workshopy aj pre študentov Ekonomickej Univerzity v Bratislave.


V súčasnosti je Google Certifikovaný Tréner pre neziskové organizácie na Slovensku a v Českej republike. Vzdelanie v oblasti marketingu, manažmentu a biznisu získal na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, MBA titul z marketingu na Digitálnej univerzite a na University of Pennsylvania v USA sa vzdelával cez online výučbu počas pandémie.


Je držiteľom desiatok certifikátov od spoločnosti Google so zameraním na využívanie marketingových nástrojov v online prostredí. Počas svojej profesionálnej kariéry pôsobil najmä v súkromnom sektore, kde sa venoval digitálnym stratégiám, budovaniu značiek, analýzam či sociálnym sieťam.


Je členom Slovenského Červeného kríža a v oblasti digitálneho marketingu podáva pomocnú ruku aj neziskovým organizáciám.


Pôsobil ako člen Správnej rady Združenia pre internetovú reklamu na Slovensku. Okrem online sveta Lukáš miluje hory, bicyklovanie a cestovanie.

Lukáš Bednár portrétová fotografia o autorovi

Ďakujem, že ste dočítali až sem. Dúfam, že môj príbeh vás inšpiroval a verím, že aj váš príbeh je zaujímavý. Kľudne mi o ňom napíšte             na lukas@lukasbednar.com 


Pekný deň prajem,

    Lukáš Bednár